Jak sbírám odvahu

Nebyla to láska na první pohled. Třikrát jsem ji vrátila. Počtvrté mi zase drze ležela na stole. „Nespálím tě, přečtu tě!“, vykřikla jsem v návalu zoufalství a jak jsem řekla, stalo se.
 
Proto si teď můžete v klidu přečíst recenzi na knížku: 


ODVAHA NASADIT SEJak cenné je, když někdo převezme zodpovědnost, 
a co je pro nasazení a získání vlivu klíčové

Autor: John Izzo

Můj dobrý důvod,
proč vám doporučit tuto knížku:

Dodá vám ODVAHU vyjít z chování oběti a začít měnit k lepšímu to, na čem vám opravdu záleží (vztahy v rodině, v práci, v domě, kde bydlíte, životní prostředí, školský nebo zdravotnický systém).

Pomůže vám pochopit, proč se my lidé bojíme udělat první krok a vyčkáváme, až začne někdo jiný (partner, šéf, Greta).

Čekáme na bezpečí davu, dokonalý plán, máme strach, že se zesměšníme, přijdeme o práci, když začneme měnit věci uvnitř naší firmy z pozice, které změny tohoto charakteru, podle nás, nepřísluší. 

Myslíme si, že to co bychom dokázali udělat je tak malé, že by to byla jen kapka v moři… proto raději neuděláme nic.

Nedáte-li lidem zodpovědnost, budou jednat
nezodpovědně.

John Izzo píše o přijetí ZODPOVĚDNOSTI, o jednoduchých cestách, jak se zapojit a měnit to, co se mi nelíbí – teď, hned s tím co mám. Vede nám ruku a pomáhá nám strhnout masku oběti. Povzbuzuje, abychom vzali věci do svých rukou a zlepšili, co potřebujeme.

Píše (a za zveřejnění této myšlenky si ho obzvlášť vážím), že je bohulibé pomáhat lidem v Africe, zachraňovat velryby, jezdit na místa postižená živelnými pohromami, ale stejně tak je cenné začít ve své bezprostřední blízkosti… u sebe: ve svém městě, ulici, domě, kanceláři, ve své rodině… 

Když lidé hovoří o svém zaměstnání, OBĚTI
dávají najevo, že povinností druhých je učinit je šťastnými.

Po přečtení knihy mi nedá spát
hlavně část „Těžiště kontroly: jste oběť nebo iniciátor?“ a pak tato slova:

  • důležité je nepoddat se výmluvám, které nám brání v nasazení se o změnu. Některé z nich mohou mít pravdivý obsah, ale téměř nikdy nejsou užitečné.
  • nepotřebujete mít hned dokonalý plán a vědět jak bude změna probíhat, potřebujete obrovskou touhu věci změnit a záměr získat spojence, kteří vám pomůžou změnu uskutečnit.
  • pak asi 10 výstižných citátů, vědeckých studií a silných příběhů úplně obyčejných lidí, kteří se zvedli a začali svými silami měnit věci, na kterých jim záleží.

Na čem vám záleží a „mělo by se s tím něco udělat“?
Co s tím uděláte vy?

Jen odvahu,
protože když s tím neuděláte něco vy, pak máte 100% jistotu, že se nic nezmění.
Monika Ambrožová