TICHÉ štěstí

Chtěla jsem Vám napsat o tichém štěstí. Najednou mi (samozřejmě v tom nejlepším) zamrzl počítač a příspěvek v tichosti šťastně zmizel v hlubokých vodách internetu… ani stopa po něm nezůstala…

Nevadí, třeba měl být kratší a údernější.
Jdu na to!

Mihaly Csikszentmihalyi, americký psycholog (kdyby to snad z jeho jména nebylo poznat) se rozhodl zkoumat pocity promarněných životů a nesmyslnosti existence, aby zjistil, KDY jsou lidé šťastní.

Šel na to důkladně. A zašel až tak daleko, že se ptal: „Co je v pozadí toho, že je ten či onen člověk šťastný?“. Přišel na to.

Říká tomu TICHÉ ŠTĚSTÍ, neboli FLOW.

Když to máte, možná navenek vypadáte jako že jste duchem nepřítomni. Úkol, na kterém pracujete Vás naprosto pohltil. Zajal vás. Nevnímáte své okolí, ani čas. Jen se pekelně soustředíte na to, co děláte. Až skončíte, cítíte se jako člověk, který NĚCO ZVLÁDL. Překonal sám sebe. A už se vás ujmou konejšivé pocity blaha a štěstí.

Hurá.

Vypadá to snadno, ale není jednoduché dostat se do FLOW.

Na začátku je to, že si ze své svobodné vůle stanovíte, čeho chcete dosáhnout např. naučím se obtížnou pasáž na harmoniku, nebo zvládnu obtížný cvik během tréninku, vytvaruji tu nejkrásnější růžičku z marcipánu…

FLOW je zadarmo.

To, co děláte, je zadarmo. Děláte to prostě jen pro ten pocit tichého štěstí, který přijde, až skončíte. Na konci není zisk ani sláva, ale může to také přijít. Tak se tomu nebraňte .

FLOW vlévá do Vašich žil štěstí po troškách.
A to je důvod, proč jsem napsala tento příspěvek.

Pro tu trošku štěstí,
Monika