Moje (tvoje) krabička

Někde jsem četla, že nepříjemné věci k nám přicházejí samy od sebe. Naopak když chceme zažít něco hezkého, je třeba tomu trochu (hodně) pomoct. Nečekat s rukama v kapsách a dát „těsto do díže“.

Jednou za čas nás ale nepříjemné zážitky doslova převálcují. Nemusí jít o nic tragického. Stačí jedna, dvě nepříjemné maličkosti denně – několik dnů, týdnů, měsíc v kuse a jsme doslova a do písmene PLACATÍ.

Vybavujete si ty scénky v animovaných filmech? Projede parní válec a z kočky je na malou chvíli předložka před krb. Pak se jako kouzlem nafoukne a běží dál. Dokonce si pamatuje i kam 🙂 Neuvěřitelné.

Chce to asi pevnou kostru.

Hodně pevnou kostru, která ochrání životně důležité orgány před totálním rozmačkáním. Robinson pomůže jen na chvíli (příspěvek ze 14.9.). Blbá nálada se k nám vrátí oknem a drží se nás zuby nehty.

Co teď?

Psychiatr Max Kašparů navrhuje zpevnit krabičku. On mluví o šestistěnu, který nás ochrání před negativními vlivy. Já jsem si okamžitě vybavila krabičku.

Představte si, že stojíte uvnitř této krabičky a v ruce držíte zapálenou svíčku. Aby nezhasla, potřebujete, aby stěny krabičky držely pevně u sebe a nevznikl průvan.

Zadní stěna je Vaše OPORA. Někdo o koho se můžete opřít. Váš soukromý zdroj bezpečí a naplnění. Rodina, partner?

Stěna před Vámi je Vaše TĚŠENÍ. Potřebujeme se pořád na něco těšit, abychom byli spokojení. Kdo říká, že už nemá pro co žít, asi moc spokojený není, co myslíte?

Stěna vlevo jsou PŘÁTELÉ. Lidé, kteří Vás chápou a nekritizují.

Stěna vpravo jsou Vaše VZTAHY v PRÁCI. Trávíme tam velkou část dne, tak by bylo fajn, kdyby zde vládla pohoda.

Podlahu tvoří naše schopnost ŽÍT TADY A TEĎ. Potřást si ruku sám se sebou, jak jsem si teď přečetla v jednom citátu. Pracovat s tím, kdo jsme a co máme právě teď.

Strop je naše cesta do nebe. Duchovní rozměr, který dává našemu životu smysl. Je to láska, vděčnost, naděje, pravda, krása, kultura a víra.

Pěkné, co myslíte?

Jak vypadá právě teď Vaše krabička? Všechny stěny jsou pevné a drží? U mne by se sem tam nějaká dírka našla.

Postavit pevnou krabičku není záležitost jednoho odpoledne. Proto píšu tento příspěvek v pátek, abyste mohli o víkendu začít stavět základy 😉

K příspěvku mne inspirovaly články na psychologii.cz. Hlavně tento https://psychologie.cz/chranit-svuj-plaminek/
Je to takový rozcestník k dalším moc fajn příspěvkům.

Tak hurá do krabice a přeji Vám příjemný víkend,
Monika